Shpëtim Idrizi: Varrezat greke qëllimshëm vënd konfliktesh. Greqia ka ndërhyrë për të mbrojtur ekstremistët e Agimit të Artë

Deklarata e plotë: PDIU, ndjek me shqetësim ngjarjen e rëndë të ndodhur dje në Bularat. Për shumë arsye, por dhe që të parandaloheshin ngjarje të tilla, NE e kemi kundërshtuar ngritjen e Varrezve të Ushtarëve Grekë, që erdhën si pushtues në territorin e Shqipërisë … Ngritja e këtyre varrezave dhe dhënia e Statusit të Varrezave

Mesila Doda: Ramën se shpeton dot më asgjë sepse tani përfundimisht PS është në Opozitë bashkë me ne, dhe në pushtet është vetëm Rilindja

Sot Shqipëria është zgjuar me lajmin e dorheqjes së Ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj, ministry I dytë I brendshëm që akuzohet për përfshirjen në trafikun e drogës. Në cilindo vend demokratik ky do ishte konsideruar një akt normal pas akuzave të përfshirjes së familjarëve të tij të afërt në trafikun e drogës, por sot pas

Shpëtim Idrizi: A jeni në terezi të kokës o Shqiptarë, që u sulët si të marrë se gjetët “tradhëtarin”? Çamëria është sa e imja aq edhe e çdo Shqiptari.

Të nderuar shqiptarë, miq e patriotë, por dhe ju, të shitur e shpifës, që mezi pritët me dorën e gojën e prishur, të peshkonit emrin tim në listën e bëre nga gjakprishur nga fuzioni I gjakut të Asfalisë Greke. Dje kam parë e dëgjuar gjithë ditën me pezm, dhimbje, neveri e përcmim, se si lukunia

Promovohet libri “Çamëria, krahina më jugore e trojeve etnike shqiptare”

Në promovimin e librit “Çamëria, krahina më jugore e trojeve etnike shqiptare”, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, u shpreh se nuk mund të bëhet kompromis me çëshjen kombëtare dhe çështjen e shqiptarëve të Çamërisë. “Ne shqiptarët e Çamërisë nuk mund ti pranojmë esadistët e rinj që dalin dhe flasin për historinë dhe për të kaluarën

Reagim i PDIU-së, për deklaratën e Bushatit që falenderon Kotzias

Ministri ynë i Jashtëm paska shprehur falenderimin për Ministrin e dorëhequr të shtetit grek, Kotzias. Nuk di se për çfarë e falenderon homologun e uzos dhe të Zorbës ministri ynë? E falenderon për varret e ushtarëve grek që sot ngrihen në territorin tonë megjithëse erdhën si pushtues, ndërsa të rënët tonë që u therën në

Shpëtim Idrizi: Ju harroni qëllimisht zoti Pavlopulos, se në vitet 1944-1945, janë vrarë barbarisht 2771 civilë nga Çamëria

Reagim i kryetarit të PDIU-së Shpëtim Idrizi Shqipëria nuk ka një sovranitet të kufizuar nga Republika e Greqisë dhe e ardhmja e saj në strukturat Europiane dhe Euroatlantike nuk varen nga Greqia dhe prandaj deklarata më e fundit, e një cikli deklaratash e Presidentit Grek Pavlopulos, është një monolog krejt i vjetëruar dhe pa vend.

PDIU nënshkruan marrëveshjen me opozitën e bashkuar

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka nënshkruar marrëveshjen me opozitën e bashkuar. Marrëveshja u nënshkrua nga kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi dhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha. Të pranishëm gjatë nënshkrimit të marrëveshjes nga PDIU ishte edhe Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së znj.Mesila Doda, kryetari i Shoqatës “Çamëria” Dritan Sejko, si dhe nga Partia

Deklaratë e PDIU-së lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar

PDIU solidarizohet me artistët dhe për teatrin duhet të vendosin me referendum qytetarët e Tiranës. Dje në Parlament u votua akti që I hap rrugë prishjes së Teatrit Kombëtar, një ndërtesë pasuri kulturore e shpirtërore e vendit. PDIU sot shpreh solidaritetin e saj dhe është në krah të artistëve, atyre që i dhanë kulturë, art

Idrizi: Shoqata Çamëria dhe PDIU urojnë shumë që ky vit për shqiptarët të jetë vërtetë viti i Skenderbeut dhe jo i Hamzait dhe Esad Pashës së radhës

Deklaratë e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe e PDIU-së: PDIU dhe Shoqata Patriotike “Çamëria” shpreh shqetësimin nga deklaratat e vazhdueshme të ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias dhe atij të Mbrojtjes, Panos Kammennos që thonë: “: … jemi të kënaqur me marrëveshjen me palën shqiptare, morëm çfarë deshëm dhe që s’kemi biseduar asnjëherë me palën shqiptare për

Shpëtim Idrizi: Çamëria nuk shitet, nuk barazohet me Vorio-Epirin, nuk e negocioni dot

Reagim i kryetarit të PDIU-së Shpëtim Idrizi: Çamëria nuk shitet, nuk barazohet me Vorio-Epirin, nuk e negocioni dot Çamëria zgjidhet nga burra shteti me dinjitet Kombëtar! Kemi kërkuar në mënyrë të përsëritur transparenc nga Bushati, deri më sot na është përgjigjur Kotzias i majmur, i kënaqur dhe arrogant, se për Çamërinë nuk kemi biseduar e

Shoqata Çamëria kërkesë qeverisë për dhënien e statusit “Varrezë Monumentale” për Varrezat e Kllogjerit në Konispol

Në ditën e genocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë, Shoqata Çamëria i ka bërë kërkesë Këshillit të Ministrave që ti japë statusin “Varrezë Monumentale e Shqiptarëve të Çamërisë”, varrezave të Kllogjerit në Konispol. Në këtë vend ndodhen eshtrat e më shumë se 2900 shqiptarëve të Çamërisë, të cilët 74 vite më parë, u larguan me

Reagimi i PDIU dhe Shoqatës Çamëria për bisedimet Shqipëri-Greqi

PDIU dhe Shoqata Çamëria ndoqën me shqetësim deklaratën e përsëritur të Ministrit të Jashtëm Grek Kotzias, se nuk do të ketë diskutime për Çështjen Çame në tavolinën e bisedimeve Shqipëri-Greqi. Kjo mospërfshirje e çështjes Çame kërkon shpjegime dhe reagim të menjëhershëm nga qeveria shqiptare dhe Ministria e Jashtme, sepse bëhet fjalë jo vetëm për një

PDIU dhe Shoqata Çamëria pelegrinazh në Varrezat e Kllogjerit

  PDIU dhe Shoqata Çamëria kanë bërë homazhe në Varrezat e Kllogjerit në Konispol. Në këtë vend më shumë se 2900 shqiptarë të Çamërisë kanë humbur jetën pasi u dëbuan me dhunë nga trojet e tyre në Çamëri. Mijëra shqiptarë udhëtuan drejt Varrezave të Kllogjerit në Konispol, për të marrë pjesë në këtë pelegrinazh, me

Java Çame, prezantohet libri “Kongresi Antifashist Çam”

Në kuadër të Javës Çame është prezantuar libri "Kongresi Antifashist Çam" nga Hektor Sejko, që tregon pjesë nga historia e shqiptarëve të Çamërisë. I pranishëm në prezantimin e librit ishte edhe kryetari i PDIU- së, Shpëtim Idrizi. Z.Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë zgjodhën të ishin partizanë me pushkë në dorë ndaj pushtuesit. “Kongresi

Çelet ekspozita “U’ e dua Çamërinë”, Shpëtim Idrizi: Asnjë nuk duhet ta mbulojë me harresë Çamërinë

  Një grup piktorësh nga Shqipëria kanë shkuar në mënyrë të fshehtë në Çamëri, duke sjellë prej andej pikturat nga Çamëria sot. Këto piktura janë ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar dhe do të qëndrojnë aty deri në 27 qershor. Në hapjen e ekspozitës “U’ e dua Çamërinë”, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, tha se të

JAVA ÇAME, DEKOROHEN ISH-PRESIDENTËT, IDRIZI: NE JEMI ENDE GJALLË E NË KËMBË

Të nderuar zotërinj Presidentë, zonja e zotërinj, miq e të ftuar që na nderoni me praninë tuaj… Kam nderin dhe privilegjin t’ju uroj sot mirëseardhjen në këtë aktivitet që çel siparin e Javës Çame, të cilin këtë vit e kemi quajtur “Çamëria nuk harron!”. Kemi dashur që përgjatë kësaj jave t’i bëjmë një pengesë të

Shpëtim Idrizi: Neve nuk na mposhti dot Napolon Zerva dhe Enver Hoxha, e jo më pinjollët e tij dhe fantazmat e hashashit.

Të dashur vëllezër dhe motra, Një nga poetët më të mëdhenj shqiptarë, Migjeni tek “Të birtë e shekullit të ri” shkruan: “…të jem’ nji thumb i ngulun nder trutë e njerëzis”. Ja, kur ritakohemi sërish në Këshillin Kombëtar të PDIU-së dhe më kujtohet pikërisht ky varg, sa për t’u thënë keqdashësve, mjeshtrave të intrigës, frymëzuesve

MBLIDHET KËSHILLI KOMBËTAR I PDIU, IDRIZI: DREJTËSI PËR ÇAMËRINË

Të dashur vëllezër dhe motra, Një nga poetët më të mëdhenj shqiptarë, Migjeni tek “Të birtë e shekullit të ri” shkruan: “…të jem’ nji thumb i ngulun nder trutë e njerëzis”. Ja, kur ritakohemi sërish në Këshillin Kombëtar të PDIU-së dhe më kujtohet pikërisht ky varg, sa për t’u thënë keqdashësve, mjeshtrave të intrigës, frymëzuesve

PDIU përshëndet rekomandimin e KE-së për hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet përshëndet rekomandimin e KE-së për hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian. Ky është një avancim i aspiratës së kahershme të shqiptarëve, për tu bërë pjesë e Bashkimit Evropian. Kjo është një fitore e shqiptarëve dhe një moment reflektimi për politikën shqiptare, e cila në mënyrë ciklike me krizat

Reagim i kryetarit të PDIU-së Shpëtim Idrizi për takimin Bushati-Kotizas

Në takimin që është zhvilluar mes ministrave të jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, në tavolinën e diskutimeve, sipas mediave, Kotzias ka kërkuar që “të mos përmendet Çamëria në të kundërt ai do të çohet nga tavolina”. Nëse ky lajm është i vërtete, po ju kujtoj që çështja Çame është dhe mbështetet me dokumenta detyruese dhe

Shpëtim Idrizi mbledh bashkë të rinjtë nga gjithë trevat shqiptare

Kryetari i PDIU-se Shpëtim Idrizi ka zhvilluar një takim me të rinjtë nga gjithë trevat shqiptare. Në këtë takim ishin të pranishëm drejtues të Organizatës “Shpresa” ne Preshevë, përfaqësues të Lëvizjes “Besa” ne Maqedoni, anëtarë të Forumit Rinor “Lidhja Demokratike” në Mal te Zi dhe drejtues të Qendrave Politike Rinore në Tiranë, por edhe nga

Deklaratë e PDIU dhe “ Shoqatës Patriotike Atdhetare Çamëria”

Nuk është qëllim, as mision që t’i përgjigjemi çdo lloj marrëzie që na dëgjojnë veshët nga politikanët e vendit fqinj. Por, kur deklaratat e përroit psiqik vijnë nga kreu i shtetit, Grek ,Prokopis Pavlopulos, atëherë dy fjalë duhen thënë. Rruga e Shqipërisë për në Bashkimin Evropian nuk mund të kalojë nga lindja, por kalon nga

PDIU dorëzon ankimimin në KQZ për rezultatin e Tiranës

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet dorëzoi sot ankimimin në KQZ, për Qarkun e Tiranës. Ankimimi bazohet në pamjet filmike të numërimit të votave në GNV, që sipas Kodit Zgjedhor përbëjnë matrial zgjedhor. Pamjet filmike tregojnë se PDIU e ka fituar mandatin në Tiranë me disa dhjetra vota më shumë sesa pragu 3%.

PDIU dënon deklaratat e anëtarit të KQZ

Anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi, deklaroi sot se PDIU nuk e merr mandatin në Tiranë për 0.1 përqind. Ky është rasti kur anëtari i KQZ sillet si militant partie, dhe jo si komisioner e administrator i procesit. Ne po presim verifikimin e të gjithë procesverbaleve dhe rezultatin përfundimtar për të bërë me dije pozicionin tonë

Voton kryetari i PDIU-së, Idrizi: Unë i ftoj shqiptarët që të mos votojnë se kush do të marrë karriken e radhës, por të votojnë për të nesërmen e tyre

    Mesazhi i kryetarit të PDIU-së Shpëtim Idrizi, pas votimit:   Dua të uroj të gjithë besimtarët myslimanë, Gëzuar Fiter Bajramin. Të gjithë atyre që kanë agjëruar, zoti ja pranoftë dhe le të jetë kjo një ditë dhe një moment i mbarë për të gjithë shqiptarët. Sot është një ditë e rëndësishme për të

Idrizi: Nga Fieri nis fitorja e madhe e PDIU-së, që do të vazhdojë në Shkodër, Lezhë, Tiranë, Elbasan, Durrës, Vlorë, Korçë dhe kudo ku ka shqiptarë patriotë që mendojnë si ne, që kemi “Veç një Atdhe”

     Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim në Fier për zgjedhjet e 25 qershorit. Në këtë takim ishte i pranishëm kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, si dhe kandidatët për deputet në këtë qark, ku lista kryesohet nga Nustret Avdulla. Shpëtim Idrizi u shpreh se fitorja e PDIU-së nis nga Fieri dhe

PDIU takim në Lezhë, Idrizi: Një problem shumë i madh është punësimi i të rinjve, pasi partitë politike nuk kanë program

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim në Lezhë për zgjedhjet e 25 qershorit. Në këtë takim ishte i pranishëm kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, si dhe kryesuesi i listës për deputet në qarkun e Shkodrës, Zef Doçi. Kryetari i PDIU-së tha se problem në Shqipëri mbetet punësimi i të rinjëve, pasi

PDIU takim me të rinjtë, Idrizi: Fuqia e rinisë për të na tejkaluar ne dhe të parët tanë, është shpresa më e madhe dhe e vetmja siguri e garanci që ne kemi

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim me të rinjtë në Sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë. Në këtë takim ishte i pranishëm kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi dhe deputetja Mesila Doda. Kryetari i PDIU-së u shpreh se të rinjtë janë shpresa për ta çuar Shqipërinë në Europë. “Unë mendoj që të rinjtë duhet

Shpëtim Idrizi: PDIU do të jetë surpriza e zgjedhjeve në 25 qershor

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim në Shkodër për zgjedhjet e 25 qershorit. Në këtë takim ishte i pranishëm kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, si dhe kryesuesi i listës për deputet në qarkun e Shkdrës, Sait Fishta. Z.Idrizi u shpreh se PDIU do të jetë surpriza e zgjedhjeve në 25 qershor

Shpëtim Idrizi: Uragani i fitores së PDIU-së, nis nga Tirana

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim madhështor me anëtarë dhe përkrahës të qytetit të Tiranës, në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi”. Në këtë takim mori pjesë kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi si dhe kandidatët për deputet të qarkut të Tiranës.  Shpëtim Idrizi u shpreh se uragani i fitores do të nisë

PDIU takim me banorë të Njësisë nr.3 në Tiranë, Idrizi: Të mbështetet biznesi që të rritet punësimi dhe zhvillimi ekonomik

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim me banorë të njësisë nr.3 në Tiranë, për zgjedhjet e 25 qershorit. Në këtë takim ishte i pranishëm kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, si dhe kandidatët për deputet në qarkun e Tiranës, Arjan Hamiti e Alfred Deshati. Z.Idrizi u shpreh se duhet të mbështetet biznesi,

PDIU takim në Vlorë për zgjedhjet e 25 qershorit, Shpëtim Idrizi: Të gjithë politikanëve u kam mësuar historinë e Çamërisë

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim madhështor në Vlorë, për zgjedhjet e 25 qershorit. Në këtë takim mori pjesë kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi dhe kandidatët për deputet në qarkun e Vlorës Tahiri Muhedini e Arjol Shero. Z.Idrizi u shpreh se i ka mësuar historinë e Çamërisë politikanëve shqiptarë. “Më është

PDIU takim në Sarandë, Konispol dhe Delvinë, Idrizi: Në 4 vitet e ardhshme, ne jo vetëm do të flasim për Çamërinë, por do ta zgjidhim juridikisht këtë çështje

      Në 4 vitet e ardhshme ne jo vetëm do të flasim për Çamërinë, por do ta zgjidhim juridikisht, do të detyrojmë qeverinë shqiptare që ti hapë rrugën e zgjidhjes përfundimtare, çështjes së shqiptarëve të Çamërisë. Kështu u shpreh kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, gjatë takimeve me qytetarët në Sarandë, Konispol dhe në

PDIU takim në Korçë dhe Devoll, Idrizi: Ne kemi propozuar një ministri për Emigracionin ose një ministri të Diasporës

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar takime për zgjedhjet e 25 qershorit në qytetin e Korçës dhe në Devoll. Nga Korça, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, u shpreh se 35% e shqiptarëve jetojnë jashtë vendit, prandaj është e nevojshme Ministria e Diasporës ose Ministria e Emigracionit. “35% e shqiptarëve janë jashtë Shqipërisë. Ata

PDIU takim me banorë të njësisë nr.9 në Tiranë

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim me banorë të njësisë nr.9 në Tiranë. Në këtë takim merrte pjesë kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, deputetja Mesila Doda, si dhe kandidatët për deputet në qarkun e Tiranës, Marin Rami e Arjan Hamiti. Shpëtim Idrizi u shpreh se të gjithë shqiptarët duhet ta refuzojnë

PDIU takim madhështor në Rrogozhinë, Idrizi: PDIU po rritet përditë, pasi i sheh të gjithë shqiptarët bashkë

  “A e patë, në sheshin “Skënderbej” u vendosën gurë nga trevat shqiptare. Patëm fatin dhe mirësinë që të vendosim edhe një pllakë nga Çamëria dhe u shqetësua ambasadorja greke pse ne dhe të gjithë shqiptarët duam drejtësinë për çështjen çame.” Kështu u shpreh kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, gjatë një takimi në Rrogozhinë për

PDIU takim me banorë të Njësisë nr.8

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim me banorë të Njësisë nr.8 në Tiranë. Në këtë takim ishte e pranishme deputetja Mesila Doda, kandidatët e PDIU-së për deputet në qarkun e Tiranës, Marin Rami, Arjan Hamiti dhe Alfred Deshati. Para banorëve të Njësisë nr.8 znj.Doda u shpreh se punësimi dhe ekonomia janë

PDIU takim madhështor në Fier, Idrizi: Ejani të bëhemi bashkë ta ndryshojmë skenën politike shqiptare

  PDIU takim madhështor në Fier për zgjedhjet e 25 qershorit, Idrizi: Ejani të bëhemi bashkë ta ndryshojmë skenën politike shqiptare   Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim madhështor në qytetin e Fierit për zgjedhjet e 25 qershorit. Në këtë takim ishte i pranishëm kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, kryesuesi i listës për deputet

PDIU prezanton programin elektoral, Idrizi: Vizioni i programit të PDIU-së është kombëtarist, ku prevalon interesi qytetar

  Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka prezantuar programin elektoral, ku në fokus të tij janë çështja kombëtare, çështja e shqiptarëve të Çamërisë, zhvillimi ekonomik i vendit dhe punësimi. Në prezantimin e programit, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, u shpreh se vizioni i programit të PDIU-së është interesi i qytetarëve shqiptarë. “Vizioni i programit të

PDIU takim në Njësinë nr.4, Doda: Kanë frikën e PDIU-së dhe rritjes progresive gjeometrike, që ne kemi pasur përgjatë kësaj kohe

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka zhvilluar një takim me banorë të Njësisë nr.4 në Tiranë. Në  këtë takim merrte pjesë deputetja Mesila Doda dhe kandidatët e PDIU-së në qarkun e Tiranës, Marin Rami dhe Alfred Deshati. Deputetja Mesila Doda u shpreh se PDIU do të ketë grupin e saj parlamentar. Sipas znj.Doda sondazhet e fundit

PDIU takim me banorë të Njësisë 7 dhe 11 në Tiranë

Shqipëria ka nevojë për një Autoritet Kombëtar të Solidaritetit në mënyrë që të gjithë organizatat që ofrojnë ndihmë, apo edhe qytetarët që duan të kontribuojnë, të ndihmojnë ata që janë më të varfër. Kështu u shpreh kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, gjatë një takimi me banorë të Njësisë 7 dhe 11 në Tiranë. Në këtë

Të RejatLajme