Shpëtim Idrizi: Çamëria nuk shitet, nuk barazohet me Vorio-Epirin, nuk e negocioni dot

Reagim i kryetarit të PDIU-së Shpëtim Idrizi: Çamëria nuk shitet, nuk barazohet me Vorio-Epirin, nuk e negocioni dot Çamëria zgjidhet nga burra shteti me dinjitet Kombëtar! Kemi kërkuar në mënyrë të përsëritur transparenc nga Bushati, deri më sot na është përgjigjur Kotzias i majmur, i kënaqur dhe arrogant, se për Çamërinë nuk kemi biseduar e

Shoqata Çamëria kërkesë qeverisë për dhënien e statusit “Varrezë Monumentale” për Varrezat e Kllogjerit në Konispol

Në ditën e genocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë, Shoqata Çamëria i ka bërë kërkesë Këshillit të Ministrave që ti japë statusin “Varrezë Monumentale e Shqiptarëve të Çamërisë”, varrezave të Kllogjerit në Konispol. Në këtë vend ndodhen eshtrat e më shumë se 2900 shqiptarëve të Çamërisë, të cilët 74 vite më parë, u larguan me

Reagimi i PDIU dhe Shoqatës Çamëria për bisedimet Shqipëri-Greqi

PDIU dhe Shoqata Çamëria ndoqën me shqetësim deklaratën e përsëritur të Ministrit të Jashtëm Grek Kotzias, se nuk do të ketë diskutime për Çështjen Çame në tavolinën e bisedimeve Shqipëri-Greqi. Kjo mospërfshirje e çështjes Çame kërkon shpjegime dhe reagim të menjëhershëm nga qeveria shqiptare dhe Ministria e Jashtme, sepse bëhet fjalë jo vetëm për një

PDIU dhe Shoqata Çamëria pelegrinazh në Varrezat e Kllogjerit

  PDIU dhe Shoqata Çamëria kanë bërë homazhe në Varrezat e Kllogjerit në Konispol. Në këtë vend më shumë se 2900 shqiptarë të Çamërisë kanë humbur jetën pasi u dëbuan me dhunë nga trojet e tyre në Çamëri. Mijëra shqiptarë udhëtuan drejt Varrezave të Kllogjerit në Konispol, për të marrë pjesë në këtë pelegrinazh, me

Java Çame, prezantohet libri “Kongresi Antifashist Çam”

Në kuadër të Javës Çame është prezantuar libri "Kongresi Antifashist Çam" nga Hektor Sejko, që tregon pjesë nga historia e shqiptarëve të Çamërisë. I pranishëm në prezantimin e librit ishte edhe kryetari i PDIU- së, Shpëtim Idrizi. Z.Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë zgjodhën të ishin partizanë me pushkë në dorë ndaj pushtuesit. “Kongresi

Çelet ekspozita “U’ e dua Çamërinë”, Shpëtim Idrizi: Asnjë nuk duhet ta mbulojë me harresë Çamërinë

  Një grup piktorësh nga Shqipëria kanë shkuar në mënyrë të fshehtë në Çamëri, duke sjellë prej andej pikturat nga Çamëria sot. Këto piktura janë ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar dhe do të qëndrojnë aty deri në 27 qershor. Në hapjen e ekspozitës “U’ e dua Çamërinë”, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, tha se të

JAVA ÇAME, DEKOROHEN ISH-PRESIDENTËT, IDRIZI: NE JEMI ENDE GJALLË E NË KËMBË

Të nderuar zotërinj Presidentë, zonja e zotërinj, miq e të ftuar që na nderoni me praninë tuaj… Kam nderin dhe privilegjin t’ju uroj sot mirëseardhjen në këtë aktivitet që çel siparin e Javës Çame, të cilin këtë vit e kemi quajtur “Çamëria nuk harron!”. Kemi dashur që përgjatë kësaj jave t’i bëjmë një pengesë të

Shpëtim Idrizi: Neve nuk na mposhti dot Napolon Zerva dhe Enver Hoxha, e jo më pinjollët e tij dhe fantazmat e hashashit.

Të dashur vëllezër dhe motra, Një nga poetët më të mëdhenj shqiptarë, Migjeni tek “Të birtë e shekullit të ri” shkruan: “…të jem’ nji thumb i ngulun nder trutë e njerëzis”. Ja, kur ritakohemi sërish në Këshillin Kombëtar të PDIU-së dhe më kujtohet pikërisht ky varg, sa për t’u thënë keqdashësve, mjeshtrave të intrigës, frymëzuesve

MBLIDHET KËSHILLI KOMBËTAR I PDIU, IDRIZI: DREJTËSI PËR ÇAMËRINË

Të dashur vëllezër dhe motra, Një nga poetët më të mëdhenj shqiptarë, Migjeni tek “Të birtë e shekullit të ri” shkruan: “…të jem’ nji thumb i ngulun nder trutë e njerëzis”. Ja, kur ritakohemi sërish në Këshillin Kombëtar të PDIU-së dhe më kujtohet pikërisht ky varg, sa për t’u thënë keqdashësve, mjeshtrave të intrigës, frymëzuesve

PDIU përshëndet rekomandimin e KE-së për hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet përshëndet rekomandimin e KE-së për hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian. Ky është një avancim i aspiratës së kahershme të shqiptarëve, për tu bërë pjesë e Bashkimit Evropian. Kjo është një fitore e shqiptarëve dhe një moment reflektimi për politikën shqiptare, e cila në mënyrë ciklike me krizat